Áttekintés
Napjainkban egyre elterjedtebb megoldás, hogy a hivatalos számla előtt proforma számla, más néven díjbekérő készül az ügyviteli rendszerben, melynek átutalása után készül el a végleges számla.
A proforma számla, más néven díjbekérő nyomtatványt a valódi teljesítés előtt kell kiállítani. Amikor a megrendelő elutalta a proforma számla / díjbekérő bizonylaton látható bruttó összeget, kezdődhet meg a valódi teljesítés.
Az Ügyvitel.Net számlázóprogram és raktárprogram termékcsalád mindegyik programjában van lehetőség proforma számla kiállítására a legkisebb Ügyvitel.Net Számla Kompakt számlázóprogramtól az Ügyvitel.Net Készlet Optimum számlázó-, raktárprogram és CRM rendszerig.
A proforma számla / díjbekérő egy nyitott vevői visszaigazolás, mely nem adóügyi bizonylat és nem keletkeztet áfa-fizetési kötelezettséget, de minden a pénzügyi teljesítéshez szükséges adatot tartalmazhat. Akkor készül el a végleges számla (egy kattintással), amikor a díjbekérőt kifizették.
Proforma számla, vagy díjbekérő kiállítása
Az Ügyvitel.Net számlázóprogramokban, vagy számlázó-, és raktárprogramokban proforma számla / díjbekérő kiállításakor az alábbiak szerint kell eljárnunk.
1. A Beállítások/Cégfüggő beállítások/Törzsek/Alapszövegek/Visszaigazolás alapszövegek menüpontban beállítható, hogy az új proforma számla / díjbekérő bizonylat milyen alapszövegeket tartalmazzon. (például a láblécbe érdemes beleírni: Figyelem! Proforma számla / díjbekérő, számviteli elszámolásra és általános forgalmi adó visszaigénylésére nem jogosít. A pénzügyi teljesítést követően állítjuk ki és küldjük el a végleges számlát.)
2. A Beállítások/Cégfüggő beállítások/Törzsek/Csoportok/Visszaigazolás menüpontban lehet létrehozni azokat a csoportokat, melyek beállításával a visszaigazolások listáján belül meg lehet különböztetni a vevői visszaigazolásokat a proforma számla / díjbekérő bizonylatoktól.
3. Amennyiben a számlázóprogramban a vevői visszaigazolást eredeti funkciója szerint is használatban van, a sémák menüpontot legördítve új visszaigazolás-sémát kell létrehozni. Az új sablon szerkesztésekor kiválasztható, hogy milyen adatok jelenjenek meg a proforma számla / díjbekérő bizonylat fejlécsszövegeiben a számlázóprogramban. A bármelyik megjelenő szó dupla kattintással átírható, így a visszaigazolás szót át kell írni proforma számla vagy díjberő szövegre.
4. A proforma számla sablon szerkesztésekor kiválasztható, hogy milyen tételszövegeket jelenítsen meg a számlázóprogram.
5. A proforma számla sablon szerkesztésekor kiválasztható a használni kívánt alapszöveg. E pontban kell kiválasztani a már létrehozott proforma számla alapszöveget. A szerkesztő ablak OK-zása után már új visszaigazolás készítésekor választható sablon a proforma számla / díjbekérő.

6. A számlázóprogramban az Eladás szallagon a Visszaigazolás dobozban látható Új gombra kattintva kezdhető meg az új proforma számla / díjbekérő kiállítása. Az ügyfél és tételek adatai mellett a fent bemutatott beállítási lehetőségeket is érdemes használni (Csoport és Sablon) proforma számla / díjbekérő vagy vevői visszaigazolás készítésekor.
7. A számlázóprogramban elkészített proforma számla / díjbekérő bizonylatot ki is nyomtathatja, vagy pdf-ben el is küldheti e-mailben.
Számla kiállítása proforma számla, vagy díjbekérő alapján
A proforma számla, vagy díjbekérő bizonylat beállításának lépéseit a következő videón meg is tekintheti: https://www.youtube.com/watch?v=ac-GASBFuS4
A számlázóprogramban proforma számla, vagy díjbekérő bizonylat használatát és a bizonylatból készítésének lépéseit a következő videón tekintheti meg: https://www.youtube.com/watch?v=JLgV0HUVsCM
Az Ügyvitel.Net számlázóprogramokban, vagy számlázó-, és raktárprogramokban proforma számla / díjbekérő bizonylatból számla kiállításakor az alábbiak szerint kell eljárnunk.
1. A számlázóprogramban a visszaigazolások listáját lekérve (tetszőleges paraméterek alapján szűrt listából) megkeressük a számlázni kívánt proforma számla / díjbekérő bizonylatot.
2. A kiválasztott proforma számla / díjbekérő bizonylaton állva jobb klikkel érhető el a számlázás funkció. A funkciót kiválasztva a számlára felkerül minden a kiállításhoz szükséges adat, valamint a hivatkozott proforma számla / díjbekérő sorszáma.
3. A számla szerkesztő ablakban a dátum mezők ellenőrzése után már készen is van a számla, indítható a nyomtatás.
|